ماتیاس وسک این چارچوب را در سال ۲۰۰۷ ارائه کرده است. این چارچوب با توجه به چرخه حیات فرآیندهای کسب و کار طراحی شده است. چارچوبی که معرفی می‌شود، با بررسی کردن فازهایی که برای توسعه‌ی کاربردهای فرآیند کسب و کار الزامی هستند، یک دید گسترده و پروژه محور دارد. و رویکردی همزمان از بالا به پایین و پایین به بالا دارد.

همانطور که پیشتر ذکر شد، این چارچوب همه مراحل چرخه حیات BPM یا مدیریت فرایند را پوشش می‌دهد و از این نظر  چارچوب جامعی است. اما فازها و گام‌های این چارچوب فاقد جزئیات لازم برای پیاده‌سازی آن هستند و چارچوب تنها به بیان کلیات اکتفا کرده است. هر چند این موضوع باعث انعطاف‌پذیری چارچوب شده است؛ اما ریسک استفاده از آن را افزایش می‌دهد.

فاز ۱: استراتژی و سازمان

نخستین فاز این چارچوب در مدیریت فرایند، فاز استراتژی و سازمان است. این فاز از فرآیندهای اختصاصی کسب و کار عملیاتی مستقل است، زیرا با شناسایی استراتژی کلی کسب و کار و اهداف مربوطه سر و کار دارد. در این فاز، اهداف استراتژیک همانند اهداف عملی، ماموریت، چشم­انداز و …. تعیین می‌شوند. سازمان به شیوه‌ای پی‌ریزی می‌شود که فرآیندهای کسب و کار بتوانند با موفقیت در کمپانی پیاده‌سازی شوند.  بنابراین فهم و شناخت استراتژی کسب و کار برای شناخت و بهبود فرایندها امری ضروری است.

برای مطالعه کامل این مطلب اینجا را کلیک کنید. 

منبع : سیستم مدیریت فرآیندهای کسب و کار (BPMS) |چارچوب وسک در پیاده سازی BPM یا مدیریت فرایند
برچسب ها : چارچوب ,اهداف ,مدیریت ,سازمان ,مدیریت فرایند